Szukaj dokumentów »
CEL PROGRAMU
Celem programu jest zwiększenie produkcji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych w sektorze rolniczym.
O PROGRAMIE
„Agroenergia” to nowy priorytetowy program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej skierowany do rolników. Program polega na wsparciu finansowym inwestycji tworzących nowe źródło ciepła i energii elektrycznej (w tym OZE) wraz z magazynami energii, a ponadto przedsięwzięć zakładających zmniejszenie zużycia surowców pierwotnych oraz mających na celu poprawę efektywności energetycznej.
NA CO MOŻNA PRZEZNACZYĆ DOFINANSOWANIE
Finansowaniu nie podlegają projekty polegające na zwiększeniu mocy instalacji już istniejących!
W przypadku instalacji nowego źródła ciepła znakomitym wyborem będą gruntowe lub powietrzne pompy ciepła firmy NIBE, które spełniają wszystkie warunki otrzymania dofinansowania. W przypadku nowych źródeł energii elektrycznej idealną decyzją będzie zakup kompletnych systemów fotowoltaicznych NIBE PV. Zestawy fotowoltaiczne NIBE PV, zawierają moduł komunikacyjny EME 20 który umożliwia komunikację z gruntową oraz powietrzną pompą ciepła NIBE, a także zwiększa wydajność jej pracy, podczas bieżącej produkcji energii elektrycznej ze słońca. Dzięki temu uzyskujemy jeszcze większe oszczędności i niemal zerowe rachunki za energię, a cały system NIBE można zdalnie monitorować przez Internet za pomocą witryny NIBE Uplink. Panele słoneczne mogą być montowane na rożnych rodzajach powierzchni dachów dzięki specjalnie dedykowanym do tego uchwytom.
DLA KOGO?
Z programu może skorzystać:
KIEDY?
Program realizowany będzie w latach 2019-2025, przy czym:
Nabór wniosków odbywa się w trybie ciągłym. Terminy, sposób składania oraz rozpatrywanie wniosków określane są odpowiednio w ogłoszeniu o naborze lub w regulaminie do naboru, które publikowane są na stronie internetowej NFOŚiGW.
ILE?
Dofinansowanie w formie dotacji do 20% kosztów kwalifikowanych dla instalacji wytwarzających energię.
MOC INSTALACJI [kW]
DOFINANSOWANIE
Procentowy udział w kosztach kwalifikowanych
Nie więcej niż [zł]
10<kW≤30
do 20%
15 000
10<kW≤50
do 13%
25 000
W przypadku przedsięwzięć dotyczących instalacji hybrydowej, tj. fotowoltaiki wraz z pompą ciepła lub elektrowni wiatrowej wraz z pompą ciepła sprzężonych w jeden układ, dofinansowanie określane jest na podstawie mocy zainstalowanej obu urządzeń, zgodnie z powyższą tabelą oraz przewiduje się dodatek w wysokości 10 000 zł.
W przypadku towarzyszących magazynów energii możliwe jest uzyskanie dofinansowania w formie dotacji do 20% kosztów kwalifikowanych, przy czym kosz kwalifikowany nie może wynieść więcej niż 50% kosztów źródła wytwarzania energii.
Warunki dofinansowania
Aktualne warunki dofinansowania dostępne są na stronie internetowej NFOŚiGW.
SPOSÓB SKŁADANIA WNIOSKÓW
Przygotowane wnioski należy składać w wersji elektronicznej przez Generator Wniosków o Dofinansowanie („GWD”), a w przypadku braku możliwości zastosowania podpisu o którym mowa w §2 ust. 4 Regulaminu naboru wniosków, oprócz przesłania wersji elektronicznej należy złożyć wygenerowany przy użyciu GWD:
bezpośrednio w kancelarii NFOŚiGW od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 – 15:30 albo przesłać drogą pocztową na adresNarodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ul. Konstruktorska 3A 02-673 Warszawa z dopiskiem „Agroenergia”
Generator Wniosków o Dofinansowanie można znaleźć TUTAJ.
Dla wniosków składanych w formie wydruku przesłanych pocztą lub kurierem za dzień wpływu uważa się dzień rejestracji (wpływu) ww. dokumentacji w kancelarii NFOŚiGW. Wnioski, które wpłyną po terminie zostaną odrzucone. Wnioski poddawane będą ocenie na bieżąco. Wnioskodawcy będą informowani odrębnym pismem o wyniku oceny.
Więcej informacji:
Dział Odnawialnych Źródeł Energii
Nibe-Biawar Sp. z o.o.
Al. Jana Pawła II 57
15-703 Białystok
Tel.: +48 85 662 84 82
[email protected]
Koordynator programu NFOŚiGW:
Radosław Bujaśkiewicz, nr tel.: 22 45 90 259
Osoby do kontaktu w sprawie programu:
Filip Popowicz nr tel.: 22 45 90 969
Wojciech Jarosiński nr tel.: 22 45 90 371
W ramach programu możliwe jest realizowanie takich inwestycji jak:
1. zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych o zainstalowanej mocy elektrycznej większej niż 10 kW oraz nie większej niż 50 kW służących zaspokajaniu potrzeb własnych potrzeb energetycznych Wnioskodawcy,
2. zakup i montaż instalacji wiatrowych o zainstalowanej mocy elektrycznej większej niż 10 kW oraz nie większej niż 50 kW służących zaspokajaniu potrzeb własnych potrzeb energetycznych Wnioskodawcy,
3. zakup i montaż pomp ciepła o mocy większej niż 10 kW oraz nie większej niż 50 kW służących zaspokajaniu potrzeb własnych potrzeb energetycznych Wnioskodawcy,
UWAGA! Złożenie wniosku jest uwarunkowane wcześniejszym przeprowadzeniem audytu energetycznego rekomendującego wnioskowany zakres przedsięwzięcia.
4. zakup i montaż instalacji hybrydowej, tj. fotowoltaiki wraz z pompą ciepła lub elektrowni wiatrowej wraz z pompą ciepła sprzężonych w jeden układ służących zaspokajaniu potrzeb własnych potrzeb energetycznych Wnioskodawcy,
UWAGA! Złożenie wniosku jest uwarunkowane wcześniejszym przeprowadzeniem audytu energetycznego rekomendującego zastosowanie pompy ciepła. Dofinansowaniu podlegają także instalacje hybrydowe o sumarycznej mocy urządzeń wytwórczych powyżej 50 kW, przy czym moce poszczególnych jednostek wytwarzania energii nie mogą przekraczać 50 kW.
5. zakup i montaż magazynów energii dla w/w instalacji.
UWAGA! Warunkiem dofinansowania jest obligatoryjna realizacja inwestycji dotyczącej zakresu przedsięwzięcia określonego w w/w punktach.