Budynek wielorodzinny (Zielonki)

Hybrydowa instalacja pompy ciepła NIBE oraz paneli fotowoltaicznych, w budynku wielorodzinnym

W 2015 roku, w budynku mieszkalnym wielorodzinnym, została zakończona hybrydowa instalacja grzewcza, na bazie gruntowej pompy ciepła NIBE F1345 o mocy grzewczej 60 kW oraz paneli fotowoltaicznych o mocy elektrycznej 10 kWp. Realizacja instalacji grzewczej rozpoczęła się od wykonania 16 odwiertów geotermicznych o długości ok 100 mb, zlokalizowanych w pobliżu budynku. Pozyskana w ten sposób darmowa energia geotermiczna z ziemi, przetwarzana jest przez zainstalowaną w pomieszczeniach piwnicznych budynku, pompę ciepła NIBE F1345-60 , która przetwarza energię geotermiczną i zasila w ciepło  instalację grzewczą budynku oraz podgrzewa ciepłą wodę użytkową w zewnętrznym zbiorniku, do temperatury ok 50°C.

Do zasilania urządzeń maszynowni wykorzystano energię elektryczną, pochodzącą z umieszczonej na dachu budynku mikroinstalacji fotowoltaicznej, działającej z pompą ciepła w systemie On - Grid. Całość tworzy instalację hybrydową, która wykorzystuje Źródła Energii Odnawialnej do ogrzewania budynku i podgrzewania wody użytkowej.    

Teraz lokatorzy budynku wielorodzinnego w Zielonkach mogą cieszyć się ekologicznym tanim ciepłem będąc całkowicie niezależni od cięgle rosnących cen i kosztów za energię cieplną. Są również niezależni od dotychczasowego dostawcy ciepła.

 

Pompa ciepła: NIBE F1345

Moc grzewcza: 60 kW

 Dolne źródło: wymiennik gruntowy pionowy (16 x 100 mb)

Wykonawca: ADDUR