Osiedle domów jednorodzinnych (Warszawa)

Osiedle domów jednorodzinnych wyposażonych w powietrzne pompy ciepła

W 2013 roku został zakończony projekt „EKOWAWER”, w ramach którego wykonano instalacje grzewcze na bazie powietrznych pomp ciepła NIBE SPLIT w 17-stu budynkach jednorodzinnych, tworzących nowoczesne osiedle domów energooszczędnych na obrzeżach miasta Warszawy. Domy jednorodzinne wyposażone w system grzewczy na bazie pompy ciepła NIBE SPLIT charakteryzują się zróżnicowaną powierzchnią i zapotrzebowaniem na ciepłą wodę użytkową. Zainstalowane pompy ciepła powietrze/woda stanowią jedyne źródło ciepła i chłodu w budynkach mieszkalnych.

W ośmiu nowo wybudowanych domach o dużej powierzchni użytkowej (200-250 m2) i o standardowym zapotrzebowaniu na c.w.u. oraz w trzech budynkach poddanych termomodernizacji o wysokim zapotrzebowaniu na ciepło i powierzchni użytkowej 170-300 m2 zamontowano pompy ciepła NIBE SPLIT o modulowanej mocy grzewczej od 4,0 do 16 kW. W sześciu nowo wybudowanych domach o standardowej powierzchni (110-125 m2)i zapotrzebowaniu na c.w.u. zainstalowano pompy ciepła NIBE SPLIT o modulowanej mocy grzewczej od 3,5 do 12 kW. Dodatkowo w dwóch budynkach: w nowo wybudowanym domu o powierzchni 214 m2 oraz w domu poddanym termomodernizacji o powierzchni 250 m2 zainstalowano moduły fotowoltaiczne o mocy 5 kW, które produkują energię elektryczną dla pomp ciepła (układ hybrydowy).

Średnie miesięczne koszty ogrzewania i produkcji c.w.u. w budynkach mieszkalnych o standardowej powierzchni i zapotrzebowaniu na ciepłą wodę wynoszą 400-420 zł.

 

Pompa ciepła: NIBE FSPLIT

Moc grzewcza: 3,5-8 kW, 4,0-16 kW

Dolne źródło: powietrze zewnętrzne

Wykonawca: PLASTOMA

 

Osiedle domów