Budynek wielorodzinny (Szczytno)

Instalacja hybrydowa pomp ciepła NIBE i paneli fotowoltaicznych, współfinansowana w ramach programu "PROSUMENT"

W 2014 roku Wspólnota Mieszkaniowa w Szczytnie w celu obniżenia kosztów ogrzewania budynku wielorodzinnego, zdecydowała się na wykonanie zmiany sposobu ogrzewania budynku, z zastosowaniem gruntowych pomp ciepła NIBE F1345 o łącznej mocy grzewczej 120 kW i paneli fotowoltaicznych o mocy 40 kWp. Połączenie hybrydowe pomp ciepła z fotowoltaiką, zostało sfinansowane z dotacji udzielanej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w ramach ogólnopolskiego programu „PROSUMENT” oraz ze środków własnych. Jest to jeden z pierwszych budynków w Polsce należący do Wspólnoty lub Spółdzielni, który jako prekursor działań proekologicznych i oszczędnościowych pokazuje, jak korzystając z nowoczesnych technologii można osiągnąć mniejsze rachunki za energię cieplną.

Panele fotowoltaiczne w ilości 153 sztuk zostały umiejscowione na dachu pięciokondygnacyjnego budynku, zaś obok budynku, na pobliskim placu zabaw znajdują się 24 odwierty o głębokości 99 metrów, które stanowią źródło energii cieplnej dla 2 sztuk gruntowych pomp ciepła F1345, pracujących w kaskadzie. Instalacja hybrydowa łącząca w sobie dwa odnawialne źródła energii, pozwala osiągnąć 60 W mocy cieplnej na 1 m2 budynku, którego łączna powierzchnia wynosi ponad 2000 m2. Budowa trwała 3 miesiące i została zakończona w grudniu 2014 roku. Wyprodukowana ilość energii z PV od początku instalacji, czyli od momentu podłączenia licznika dwukierunkowego (grudzień 2014r.) na dzień 04.05.2015r., wyniosła 10,05 MWh.

 

Aktualnie jest nadprodukcja energii elektrycznej w stosunku do zapotrzebowania. Dzienne zużycie kWh przez pompy ciepła wynosi średnio 75-85 kWh. Zespół paneli fotowoltaicznych w okresie od lutego do końca kwietnia produkował średnio od 110 do 240 kWh dziennie, w zależności od nasłonecznienia

Zarząd Wspólnoty Mieszkaniowej w Szczytnie, dzięki instalacji pomp ciepła i paneli fotowoltaicznych, zaoszczędził już dla mieszkańców budynku kilkukrotną wartość dzisiejszych rachunków. Po spłacie zobowiązania wobec WFOŚiGW mieszkańcy tego budynku będą mogli korzystać z ciepła za niewielką opłatą za m2 powierzchni mieszkania.

 

Pompa ciepła: NIBE F1345

Moc grzewcza: 120 kW (kaskada 2 szt. 60 kW)

 Dolne źródło: wymiennik gruntowy pionowy (24 x 99 mb)

Wykonawca: ADDUR

 

Budynek Szczytno