Dom jednorodzinny (Sokolniki Las)

Powietrzna pompa ciepła we współpracy z kotłem olejowym

Pompa ciepła NIBE SPLIT o modulowanej mocy grzewczej w zakresie od 3,5 do 12 kW została zainstalowana w budynku mieszkalnym o powierzchni użytkowej 220 m2, który ogrzewany był wcześniej za pomocą kotła olejowego. Pompa ciepła NIBE SPLIT zasila grzejnikowy system grzewczy oraz przygotowuje ciepłą wodę w zintegrowanym zasobniku o pojemności 270 litrów.

Na wybór pompy ciepła NIBE SPLIT niewątpliwie miały wpływ wysoka temperatura zasilania systemu grzewczego, osiągana dzięki pracy samej sprężarki (tj. 58oC), co czyni urządzenie idealnym rozwiązaniem przy termomodernizacji budynku oraz inwerterowo sterowana sprężarka, dzięki której pompa ciepła automatycznie dopasowuje się do zmiennego zapotrzebowania na ciepło w ciągu roku, bez skoków poboru energii, co powoduje jeszcze niższe rachunki za ogrzewanie i ciepłą wodę. Inwestor zachował istniejący kocioł olejowy, jako szczytowe źródło ciepła, wspomagające pracę pompy ciepła

Pompa ciepła została uruchomiona w październiku 2013r. Do końca kwietnia 2014r. urządzenie zużyło na potrzeby c.o. i c.w.u. 6000 kWh energii, co daje średniomiesięczne koszty eksploatacji NIBE SPLIT na poziomie 680 zł. Do tej pory za ogrzewanie budynku i produkcję ciepłej wody przy użyciu kotła olejowego inwestor płacił rocznie ok 13 500 zł (przy rocznym zużyciu oleju opałowego na poziomie 3200 l), co daje średniomiesięczne koszty eksploatacji urządzenia w wysokości 1120 zł. Pompa ciepła NIBE SPLIT to niewątpliwie najtańsze źródło ciepła, w porównaniu do tradycyjnych urządzeń grzewczych, takich jak kocioł olejowy, elektryczny, czy gazowy.

 

 Pompa ciepła: NIBE Split

Moc grzewcza: 3,5-12 kW

 Dolne źródło: powietrze zewnętrzne

Wykonawca: GREM

 

Dom Sokolniki Las