Dom jednorodzinny (Białystok)

Ogrzewanie, chłodzenie, ciepła woda i wentylacja z odzyskiem ciepła w jednym urządzeniu

W 2011 roku w domu jednorodzinnym o powierzchni całkowitej 137 m2 została zainstalowana gruntowa pompa ciepła NIBE F1245 PC o mocy grzewczej 8 kW. Przy wyborze rodzaju ogrzewania najważniejsze dla Właścicieli domu były koszty eksploatacji oraz zapewnienie ogrzewania, chłodzenia, produkcji ciepłej wody użytkowej i wentylacji mechanicznej budynku ze zdalnym sterowaniem. Okazało się, że system wewnętrznego komfortu NIBE, jako jedyny na rynku zapewnia te wszystkie funkcje w jednym kompaktowym urządzeniu. W całym domu zainstalowany został podłogowy system grzewczy, zasilany z pompy ciepła NIBE F1245 PC. Oprócz pompy ciepła został zamontowany również kominek (bez instalacji rozprowadzającej ciepło i bez płaszcza wodnego), który jest "odpalany" kilka razy w roku. Pompę ciepła wyposażono w dodatkowy moduł NIBE FLM, w celu zapewnienia wentylacji mechanicznej domu. Pompa ciepła w 20% zasilana jest w energię elektryczną, a ok. 80% energii pochodzi z gruntu, którą czerpie poprzez gruntowy kolektor pionowy zainstalowany w dwóch odwiertach po 90 mb każdy. Oprócz ogrzewania domu pompa ciepła produkuje ciepłą wodę użytkową o temp. 48oC, której cyrkulację zaprogramowano tylko w godzinach porannych i wieczornych. Wbudowany w pompie ciepła zbiornik c.w.u. o pojemności 180 l w zupełności wystarcza na potrzeby 4-osobowej rodziny i odwiedzających gości, korzystających jednocześnie z drugiej łazienki. Wydajność wentylacji ustawiono na 30% w ciągu całej doby zimą, a latem 80% w nocy i 15% w ciągu dnia (nocne schładzanie). W okresie lata rodzina korzysta z wbudowanej funkcji chłodzenia pasywnego przez podłogówkę. Min. temperatura zasilania ustawiona jest na 20oC, co sprawia, że podłoga nie wydaje się zbyt zimna dla biegających boso dzieci oraz nie zachodzi zjawisko roszenia podłogi, a jednocześnie udaje się uzyskać efekt schłodzenia temperatur powietrza w pomieszczeniach o 5-7oC. W domu utrzymywana jest temperatura +22oC, którą zapewnia gruntowa pompa ciepła, bez udziału dodatkowych źródeł ciepła.

Pompa ciepła NIBE F1245 PC 8 kW rozpoczęła pracę na początku października 2011r. i pomimo wyższego zapotrzebowania na ciepło podczas wygrzewania bryły budynku, system zużył tylko 400kWh w przeciągu pierwszego miesiąca eksploatacji urządzenia. W 2012 roku pompa ciepła zużyła przez 12 miesięcy 4603 kWh,w drugim roku użytkowania o ok. 9% mniej, bo tylko 4201 kWh, a w trzecim roku użytkowania tylko 3745 kWh (19% w stosunku do pierwszego roku użytkowania budynku), co może być wynikiem wysuszenia budynku, wykonania izolacji bramy garażowej oraz "lekkiej zimy". Z faktur za energię elektryczną oraz z cennika PGE Dystrybucja S.A. (taryfa G11-grupa jednostrefowa, całodobowa) wynika, że całkowity koszt jednej kWh wynosi w Białymstoku ok. 0,60 zł, co oznacza, że roczny koszt użytkowania pompy ciepła wynosi średnio 2400 zł.

W dniu 21 maja 2014 roku w pompie ciepła wyłączono cyrkulację ciepłej wody użytkowej, w celu określenia poziomu zużycia energii elektrycznej przez pompę ciepła i pompę cyrkulacyjną, do realizacji tej funkcji. Ponieważ zabieg ten nie przyniósł znacznych oszczędności (20 zł za okres 6 miesięcy) cyrkulacja c.w.u. ponownie została włączona w grudniu 2014 roku. 29 października roku inwestor zmienił taryfę z całodobowej (G11) na weekendową, czyli taryfę dwustrefową z rozszerzoną strefą nocną o 2h w ciągu dnia oraz soboty i niedziele (G12w), w której całkowity koszt jednej kWh w taryfie nocnej wynosi 0,30 zł, a w dziennej 0,69 zł. Jednocześnie przeprogramowano pompę ciepła, aby sterowała temperaturą zasilania systemu grzewczego, a w 3 przedziałach czasowych na dobę, odpowiednio podywższając i obniżając temperaturę zasilania systemu grzewczego w okresach z obowiązywania tańszej i droższej taryfy. Wyniki tego zabiegu zostaną przedstawione w połowie 2015 roku.

 

Obiekt: Dom jednorodzinny

Pompa ciepła: F1245 PC

Moc grzewcza: 8kW 

Dolne źródło: kolektor gruntowy pionowy (2x90mb)

 

Dom Białystok